Despre mine

Data şi locul naşterii: • 25.06.1958 comuna Zagna, judeţul Brăila Date personale: • Căsătorit, 3 copii, naţionalitate română, ortodox; Activitate politică: • Preşedinte al Partidului Noua Generaţie – Creştin Democrat din data de 10.01.2004; • Candidat la alegerile din 2004 pentru Preşedinţia României. Activitate profesională: • Preşedinte al Consiliului de Administraţie al F.C. Steaua S.A. Bucureşti; • Acţionar majoritar la F.C. Steaua S.A. Bucureşti; • Acţionar majoritar la S.C. Avicola S.A. Iaşi; • Acţionar majoritar la Uzina Mecanică Drăgăşani; Activitate socială: • Membru fondator al Fundaţiei "Pentru Dumneavoastră Doamnă"; • Preşedinte consiliu director al Fundaţiei "Pentru Dumneavoastră Doamnă"; • Membru fondator al Fundaţiei Creştine "G. Becali"; • Membru fondator al Fundaţiei "G. Becali".

miercuri, 24 decembrie 2008

Stenograma ascunsă din cazul "Valiza"


La două decenii de la Revoluţie, soarta titlului la fotbal în România pare a se mai decide încă în birourile politicienilor, prin presiuni exercitate la toate nivelurile. Cotidianul nostru a intrat în posesia stenogramei „ascunse“ a unor discuţii telefonice uluitoare între Gigi Becali şi protectorul său, înaltul demnitar pesedist Viorel Hrebenciuc, petrecute înaintea celebrului caz „Valiza“. Pe parcursul convorbirii aflăm stupefiaţi că „Tăriceanu e cu CFR“, „Băsescu e de partea Stelei“, iar „Hrebe“ se angajează „să rezolve“ cu li-beralii, care ar susţine „U“ Cluj.Interlocutorii îi pomenesc şi pe Emil Boc (atunci primarul PDL-ist al Clujului, acum prim-ministru), pe Ioan Rus (fost lider al grupului de la Cluj şi ministru de interne în guvernarea PSD) şi pe Marius Nicoară (senator şi preşedinte PNL Cluj). Aceasta este explicaţia faptului că, deşi prins cu mâţa-n sac şi pus în faţa unor dovezi zdrobitoare în cazul „Valiza“ de la Cluj, Gigi Becali continuă să mitralieze cu mizerii. Tupeul incredibil provine din puternicul sprijin politic, de la cel mai înalt nivel al statului, de care se bucură ciobanul semianalfabet cocoţat în fruntea grupării din Ghencea. Titlul, jucat în birouriDosarul cazului „Valiza“ capătă astfel dimensiuni care depăşesc cu mult latura sportivă. Cei mai înalţi demnitari din statul român par să fi fost implicaţi în lupta pentru titlu în sezonul 2007-2008. S-a făcut un intens trafic de influenţă. Din discuţia Hrebenciuc-Becali deducem că au existat, în paralel, manevre subterane şi sfori trase de adversarii de la CFR Cluj. Practic, soarta titlului s-a jucat mai întâi în birouri. Au fost sunaţi Boc (care a refuzat să se implice), Nicoară (susţinător al „şepcilor roşii“, pe care Hrebenciuc se angaja să-l convingă ca „U“ să tragă cu Steaua), Rus (intermediar între tabere). Gigi Becali îi mărturiseşte prietenului său PSD-ist că e o problemă şi la nivel înalt, unde Tăriceanu (pe atunci premier) ar vrea să câştige CFR), dar că preşedintele Băsescu îi este aliat în această luptă a influenţelor. Descoperim, practic, un univers aproape neschimbat faţă de cel de dinaintea Revoluţiei. Aceleaşi presiuni insuportabile exercitate asupra jucătorilor şi antrenorilor, aceleaşi jocuri de culise, aceleaşi intervenţii venite din partea unor înalţi factori politici. Aceeaşi piesă, cu alţi actori.








Habar n-am de discuţie. Nu o neg, oi fi vorbit, ce vreţi să mai spun acum? Acum fug la partid.", Viorel Hrebenciuc, senator PSD, despre dialogurile cu Gigi Becali







DOVEZI. Pachetele de bancnote a câte 500 de euro pozate (stânga) de procurorii DNA erau înghesuite într-o geantă de piele (dreapta)








CAZUL „VALIZA“1,7 milioane d, preţul pentru un titluPe 7 mai 2008 a fost programată ultima etapă a campionatului de fotbal 2007-2008. Meciul de interes maxim, care urma să decidă noua campioană, a fost derby-ul Clujului dintre „U“ şi CFR. „Feroviarii“ aveau numai varianta victoriei pe terenul rivalei de-o viaţă pentru a câştiga primul titlu din istorie. „Studenţii“ au fost motivaţi de Steaua, cealaltă candidată la titlu, cu 1,7 milioane de euro care au fost trimişi într-o geantă la Cluj. Procurorii DNA i-au reţinut în restaurantul „Aroma“, din Cluj, pe Teia Sponte, vicepreşedintele clubului Steaua, mai mulţi bodyguarzi ai lui Gigi Becali, dar şi pe Gigel Coman, jucător la „U“ Cluj. Comisiile federale s-au spălat repede pe mâini, şi vinovaţii s-au ales cu pedepse formale. Între timp, procurorii DNA au continuat audierile tuturor celor implicaţi. La şase luni de la acele evenimente, procurorii care au instrumentat cazul au făcut public rechizitoriul. Stenogramele prezentate au scos la iveală dovezi copleşitoare. DICTATURĂ ŞI „DEMOCRAŢIE“ Istoria se repetăConotaţiile acestor evenimente ne arată că, în esenţă, mare lucru nu s-a schimbat după Revoluţia din 1989 nici în privinţa fotbalului. Înalţii demnitari ai ţării se implică în probleme mărunte, viciind nu numai societatea şi instituţiile fundamentale ale statului, ci şi competiţiile sportive. În anii ’50, lupta de orgolii se dădea între Armată şi Securitate, reprezentate de CCA şi, respectiv, de Dinamo. Ulterior, în anii ’80, războiul s-a mutat între familia dictatorului Ceauşescu (Steaua) şi Ministerul de Interne (Dinamo). Au fost decenii de abuzuri inimaginabile. Jucătorii rebeli erau arestaţi, încorporaţi cu forţa, familiile lor - ameninţate şi terorizate. Spectatorii care protestau împotriva aranjamentelor erau băgaţi la dubă şi bătuţi cu bestialitate. Arbitrii furau pe faţă cu grupările sprijinite de regimul politic. Antrenorii care îndrăzneau să joace corect deveneau nişte paria. Echipele „mici“ n-aveau voie să încurce „granzii“ Dinamo şi Steaua. Între trecut şi viitorCazuri nenumărate stau mărturie. Echipa Carmen a fost desfiinţ ată pentru a face loc formaţiei CCA (Steaua), a Armatei, iar Unirea Tricolor - înlocuită de echipa Internelor (Dinamo). Titus Ozon a fost trimis la tăiat stuf, în Deltă, pentru că a plecat de la Dinamo. Gică Popescu s-a ascuns când Steaua a încercat să-l încorporeze cu forţa. Antrenorul Viorel Mateianu a fost acuzat de tentativă de lovitură de stat atunci când, la FC Bihor Oradea fiind, a îndrăznit să joace „pe bune“ un meci cu Steaua. Poli Timişoara a fost retrogradată pentru aceeaşi „crimă“, de data aceasta comisă împotriva dinamoviştilor. Aceste episoade oribile, despre care s-a crezut că au apus odată cu comunismul, se regăsesc acum, în 2008, într-o altă formă. E lesne de imaginat ce presiune a apăsat asupra fotbaliştilor, a antrenorilor şi a conducătorilor de club în acel meci de pomină „U“ Cluj - CFR Cluj 1-2, din ultima etapă a campionatului trecut, dacă la nivelul conducătorilor statului au existat asemenea discuţii şi intervenţii. DECLARAŢII CONTRADICTORII Martorii latifundiarului îşi schimbă des depoziţiileMartorii apărării propuşi de Gigi Becali în dosarul „Valiza“, care susţin că banii erau pentru o tranzacţie imobiliară şi nu pentru mituirea fotbaliştilor de la Universitatea Cluj, se contrazic în propriile declaraţii. Trei dintre aceştia sunt membri ai PNG Cluj: pre- şedintele Pompiliu Manea, Raul Volcinschi şi Radu Marino. Marino, Volcinschi şi selecţionerul Victor Piţurcă dau declaraţii contradictorii.Radu Marino, membru PNG (partidul condus de Gigi Becali) şi aşa-zisul vânzător al terenului, a declarat la DNA că la perfectarea antecontractului de vânzare-cumpărare au fost prezente şi alte persoane, care au semnat contractul în calitate de martori: Raul Volcinschi şi Victor Piţurcă. Mărturia lui Marino ia o cu totul altă turnură după ce i se prezintă câteva interceptări telefonice. „Precizez că cei doi martori nu au fost prezenţi în momentul discuţiei mele cu Becali şi semnării actului (...) martorii fiind prezenţi la palat în cursul zilei de 15 aprilie 2008, la ore diferite. I-am văzut pe amândoi în incinta palatului, dar nu am fost de faţă când şi-au pus numele şi semnăturile pe acest antecontract“, arată Marino. Piţurcă e confuzDupă ce a fost luat pe sus de la aeroport şi dus la DNA, selecţionerul naţionalei Victor Piţurcă a dat o scurtă declaraţie. „Din întâmplare fiind la reşedinţa lui Gigi Becali, am semnat ca şi martor un precontract de vânzare-cumpărare prin care Gigi Becali cumpără un teren de la un cetăţean. Acest cetăţean era acolo când am semnat“, susţinea Piţurcă. Declaraţia acestuia ia o cu totul altă tentă un paragraf mai jos. „Revin şi arăt că nu mi-a fost prezentat vânzătorul, eu nefiind interesat să-l cunosc personal“, a mai scris Piţurcă. De altfel, anchetatorii DNA susţin că Piţurcă ar fi semnat ca şi martor în data de 19 mai 2008, dată la care a fost interceptată o discuţie telefonică între cei doi. „Unde eşti acum?“, îl întreabă Becali. „Acasă!“, răspunde Piţurcă. „Hai până la palat, că am o treabă cu tine!“, îi ordonă latifundiarul. Clujeanul Raul Volchinschi, fost consilier al ministrului de interne Gavril Dejeu pe vremea guvernării CDR şi fost deţinut politic, a fost inculpat şi el în acest scandal. Volcinschi vrea „să intre în problemă“„Becali George mi-a adus acel antecontract pe care mi-a spus că îl semnase domnul Piţurcă şi avea nevoie de a doua semnătură, ca martor la acea promisiune de vânzare-cumpărare dintre el şi Marino“, a declarat Volcinschi.În urmă cu câteva săptămâni, acesta a recunoscut pentru EVZ că nu îi cunoaşte nici pe Marino, nici pe Piţurcă şi că nu i-a văzut când a semnat documentul. Într-o interceptare telefonică din data de 16 mai 2008, Volcinschi îi spune lui Becali că are prieteni la DNA. „Vreau să intru şi eu în problemă (...) pentru că mă cunosc oamenii de la DNA, eu sunt cunoscut de ei (...) Telefonul e ascultat... ştiţi?“. Gigi Becali răspunde că ştie acest lucru: „Păi, da, dar spuneţi-le că noi avem o negociere pentru teren. M-aţi înţeles?“, s-a asigurat latifundiarul din Pipera.


TRAIECTORIE. Raul Volcinschi, fost deţinut politic şi consilier al ministrului de interne, acum la dispoziţia îmbogăţiţilor tranziţiei



"Vreau să intru şi eu în problemă (...) pentru că mă cunosc oamenii de la DNA, eu sunt cunoscut de ei (...) Telefonul e ascultat... ştiţi?", Raul Volcinschi, membru PNG Cluj, în dialog cu Gigi Becali SFORĂRII PSD-iştii Hrebenciuc şi Rus, liberalul Nicoară şi democratul Boc apar fie direct, fie cu numele într-o încrengătură teribilă, în care mai sunt evocaţi Băsescu şi Tăriceanu!






ALIAŢI. Gigi Becali şi Traian Băsescu au sărbătorit împreună, în 2006, eliminarea Rapidului de Steaua în „sferturile“ Cupei UEFA


STENOGRAMĂ


În care „Hrebe“ promite că se ocupă şi rezolvă totSegmentele pe care EVZ vi le prezintă alăturat fac parte din stenograma dialogului dintre Viorel Hrebenciuc şi Gigi Becali. Amănunt extrem de important, cea mai mare parte a discuţiei NU a fost dată publicităţii de procurori în dosar, fiind considerată nerelevantă! Aceste inexplicabile „omisiuni“ ridică automat un alt mare semn de întrebare: ce discuţii de acest gen (şi între ce personaje) au mai fost interceptate de DNA, dar n-au fost făcute publice, fiind considerate „irelevante“? Viorel Hrebenciuc: „Mă, Gigi, am vorbit cu... cu Rus la Cluj... cu rivalitatea dintre ăştia (n.r. - CFR Cluj şi Universitatea Cluj) e foarte serioasă, să ştii. Gigi Becali: Păi eu ştiu asta! Hrebenciuc: A, o vorbit aseară cu Paszkany şi ăla a zis să-l felicite nu strică şi i-a zis: „Hai, mă! zice: Până miercuri, până nu văd, nu cred nimic“.Gigi: Da! Hrebenciuc: Da’ voi aţi luat legătura cu ăia de la „U“?Becali: Auzi, păi auzi? Hrebenciuc: A, bravo atunci!Becali: Luat... am luat... Păi ce, păi ce? Hrebenciuc: Bravo, bravo! Deci asta vroiam să-ţi spun, că... Becali: Păi, am luat legătura şi cu jucătorii, şi cu toată lumea, şi cu antrenorii, şi cu tot, cu toată lumea! (...) Hrebenciuc: Şi nu se bagă nimeni. Acum dintre ăia, dintre notabilităţi e... Ştii cine e mai prieten, care e cu „U“, care e foarte tare? Liberalii sunt! Ăla, Nicoară! Dacă el, nu ştiu acuma cu vorbitu’, vorbit, dar la o adică, o să sun şi eu la liberali, dacă... Becali: Ce să le spui? Hrebenciuc: Mda... Becali: Păi, n-auzi, ce să le spui tu la liberali? Hrebenciuc: Da! Am înţeles, bine, bine! Becali: Păi le ştiu eu, care-i treaba! Hrebenciuc: Hâm, gata! Becali: Păi, s-a băgat şi Tăriceanu şi Băsescu şi de partea Stelei, şi Tăriceanu e de partea CFR-ului! ... Hrebenciuc: Da’ nu cred, nu cred liberalii... mă, că liberalii îs cu „U“ Cluj, mă! Becali: Băi, Vali (n.r. - Viorel), eu... primeam informaţiile eu, ce le culeg eu, m-ai înţeles? Hrebenciuc: Nu, nu, nu! Deci nu, Nicoară acum, „U“ cu Rus n-are nici un interes, ştii? El mi-a zis aşa, cine cu cine e, ştii? Becali: Nu, păi da’ mie mi-au spus oamenii că e bine să iese Boc acolo, că e Băsescu, s-a băgat pentru Steaua şi ăştia, Tăriceanu e cu ăia, cu Paszkany. Hrebenciuc: Boc nu se... nu s-a băgat, nici nu ştie unde-i stadionul, mi-a zis asta.Notă: Personajele care discută sau sunt pomenite în convorbire. Gigi Becali: patronul echipei Steaua Viorel Hrebenciuc: senator, eminenţa cenuşie a PSD Traian Băsescu: preşedintele României Călin Popescu Tăriceanu: preşedintele PNL, la acea dată premier Ioan Rus: fost ministru de interne în guvernarea PSD Marius Nicoară: senator, preşedintele PNL Cluj, fost preşedinte al Consiliului Judeţean Cluj, susţinător al echipei „U“ Cluj Emil Boc: preşedintele PDL, actualul premier al României (la acea dată primarul Clujului)


"Păi, s-a băgat şi Tăriceanu şi Băsescu şi de partea Stelei, şi Tăriceanu e de partea CFR-ului!", Gigi Becali, patron la Steaua, în dialog cu Viorel Hrebenciuc "(...) Ştii cine e mai prieten, care e cu «U», care e foarte tare? Liberalii sunt! Ăla, Nicoară! (...) Dar la o adică, o să sun şi eu la liberali, dacă...",Viorel Hrebenciuc, senator PSD, în dialog cu Gigi Becali

marți, 2 decembrie 2008

Gigi Becali a băgat o avere în biserici


Gigi Becali este un om foarte credincios si a lasat sa se vada acest lucru prin actiunile sale caritabile, indreptate catre bisericile din tara si din strainatate. Vrand poate sa-si cumpere un loc in Rai, Gigi a ajuns sa investeasca in 'cele sfinte', conform apropiatilor sai, in jur de 50 de milioane de euro. Pana acum, Becali a finantat constructia a peste 20 de biserici.
Posesor al unei averi uriase, Gigi Becali este convins ca doar credinta in Dumnezeu l-a ajutat de-a lungul timpului in afaceri. Cu cativa ani in urma, el s-a hotarat sa investeasca o parte din averea lui in lacasele de cult. Milionarul este pana in prezent ctitor a peste 20 de biserici din tara si strainatate, fara a le lua in calcul pe cele la care doar a ajutat cu donatii. 'Eu nu ma uit la bani cand e vorba de cele sfinte si aici in tara sunt dispus sa investesc oricat in constructia si restaurarea de biserici', a declarat Gigi Becali.
Vrea sa ctitoreasca in curand inca trei in ItaliaCel mai recent proiect al latifundiarului e legat de ridicarea a trei lacase de cult in Italia, in orasele Roma, Milano si Torino. Cu o investitie totala aproximata la 10 milioane de euro, patronul Stelei vrea sa organizeze si un festival romanesc in Italia. De-a lungul timpului, Becali a mai investit si in reconstructia schitului 'Sfantul Ioan Botezatorul' si a chiliilor de la Muntele Athos, unde locuiesc 250 de calugari romani. El a donat pana acum nu mai putin de 2.500.000 de euro, urmand ca pana la finalizarea lucrarilor sa investeasca in total aproximativ 5.000.000 de euro. La inceputul acestui an, omul de afaceri a dat 250.000 de euro pentru constructia unei biserici ortodoxe la Washington, iar vara trecuta a decis sa bage 4 milioane de euro in restaurarea completa a Catedralei Sfantul Nicolae din Bruxelles.Milionarul nu a uitat nici de bisericile din Romania. El a contribuit si la finantarea pentru aurirea Bisericii 'Trei Ierarhi' din Iasi, dar si pentru finalizarea lucrarilor la Sala Gotica, un alt edificiu din curtea acesteia. Donatia lui Becali a constat in suma de 200.000 de euro. In judetul Bacau, el a mai donat 3.000 de euro bisericii din Harja-Oituz, 2.000 euro Parohiei Valea Mare-Colonesti, 2.000 euro Bisericii 'Sf. Nicolae' din Vaslui, 1.000 euro bisericii din Rates-Cuza si inca 1.000 de euro Bisericii Arbore din Suceava. De asemenea, a promis ca va sprijini continuarea lucrarilor la Catedrala 'Cuvioasa Paraschiva' din Focsani, cu 300.000 de euro.In fine, Becali a mai investit 4 milioane de euro si la Vadu Rosca. El a ridicat acolo case pentru sinistrati, dar si Biserica 'Sfantul Gheorghe'. Gigi a spus ca a ales acest sfant deoarece i-a purtat noroc in viata.
Are 900 de milioane de euroAverea lui Gigi Becali, evaluata de specialistii revistei 'Capital' la aproximativ 900 de milioane de euro, s-a dezvoltat datorita numeroaselor terenuri pe care le are in posesie. Investitiile imobiliare i-au marit averea latifundiarului din Pipera cu cateva sute de milioane de euro doar in ultimul an.

vineri, 28 noiembrie 2008

Voi mergeti la vot?

Duminica, 30 noiembrie, ar trebui sa mergem la vot! Din cate am vazut, la televizor, pe internet, dar si din discutiile cu prietenii, parerile sunt impartite: unii vor merge sa voteze, altii nu, pentru ca, zic ei, s-au saturat de oamenii politici si de promisiunile fara acoperire pe care acestia le fac.
Eu cred un lucru: daca nu mergem la vot, nici nu mai avem dreptul sa fim suparati pentru ceea ce se va intampla in urmatorii patru ani! Este important sa ne exercitam acest drept, pe care l-am castigat cu greu, si mai cred ca avem, de asemenea, o responsabilitate morala fata de acei oameni care au murit in decembrie 1989. Sa fi murit degeaba?
Este important sa aratam ca ne pasa, in pofida tuturor deceptiilor noastre! Numai impreuna putem aduce SCHIMBAREA!

miercuri, 26 noiembrie 2008

Cine se teme de George Becali?

Ceea ce s-a întâmplat pe stadionul Steaua, la meciul cu Timişoara, este foarte grav. Toată lumea a văzut ce atmosferă s-a creat acolo. Nu mai putem vorbi despre spectacol dacă oamenii pleacă din tribune plini de sânge şi răni. Sunt violenţe pe care nu le poate nimeni accepta. Există precedente, s-a întâmplat şi pe alte arene sportive, este adevărat, însă aceasta nu scuză pe nimeni. S-a creat un nou precedent şi acest lucru este periculos. Oamenii de ordine au acţionat ca să-i izoleze pe cei câţiva recalcitranţi, infiltraţi printre adevăraţii suporteri.
Nimic din ceea ce s-a petrecut nu este întâmplător. Am fost supus la diferite atacuri în ultima perioadă. Aceasta arată cât de incomod sunt ca adversar politic. Dacă nu se tem de mine, de ce îmi caută nod în papură? Eu nu sunt nici mai bun şi nici mai rău decât mă cunosc oamenii. Am rămas acelaşi, însă atacurile se dovedesc din ce în ce mai dure.
Oamenii de ordine şi-au făcut meseria, atâta tot. Nici exces de zel, nici riposte gratuite. Suporterii adevăraţi se recunosc repede, pentru că ei vin să susţină echipa, sunt alături de ea. Suporterii adevăraţi nu rup scaunele, nu dau foc, nu se bat între ei, nu vandalizează şi, în general, nu reprezintă un pericol. Băieţii, la rândul lor, au nevoie de încurajări.
Marius Militaru, purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei, a avut numai cuvinte de laudă la adresa lui Cătălin Zmărăndescu. Nu numai că a fost foarte prompt, dar a respectat legea. Aşa-zişii suporteri ce-au făcut în schimb? Pentru că au fost maşini incendiate şi oameni bătuţi în afara stadionului. Este bine aşa? Este bine că nu te mai poţi simţi în siguranţă atunci când vrei să vezi un meci pe stadion? Pentru cine este bine? Şi cui îi convine teama, demonizarea Stelei şi, în special, a lui George Becali?
Incidentele au fost provocate. S-a creat acest scandal şi chiar a fost scandat numele meu. Asta arată clar care a fost miza „războiului” din Ghencea!

luni, 3 noiembrie 2008

Marian Vanghelie care este, dar n-a făcut!

Edilul de la sectorul 5 a aruncat banii pe Revelioane, economate şi reparaţii de şcoli, neglijând infrastructura şi salubritatea.
Sectorul 5, condus de PSD-istul Marian Vanghelie, este exemplul de cum să nu se conducă o administraţie locală. În timp ce alţi primari se chinuiesc să iasă în faţă cu cât mai multe realizări, Vanghelie pare că vrea să se laude cu eşecurile. Cel puţin asta e concluzia analizelor municipalităţii, care arată că sectorul 5 este un caz unic nu doar la nivelul Capitalei, ci al întregii ţări.
În 2007, sectorul condus de Vanghelie, alături de judeţul Covasna, a reuşit să se încadreze la categoria cea mai săracă administraţie din România. În perioada 2004-2006, veniturile locale programate au fost realizate numai în proporţie de 13%, în timp ce media municipală a fost de 83%!
Studiile pe cei patru ani mai scot în evidenţă şi „stofa de manager“ a PSD-istului. Acesta a adoptat un stil „heirupist” şi a decis ca în fiecare an să dezvolte un domeniu, în detrimentul altor zece: învăţământ contra salubrizare, economate contra asfaltări. Un stil nou de management pe care Vanghelie vrea să continue să-l implementeze în sector dacă va fi reales.
Cel mai murdar sector
Poate cea mai mare problemă a sectorului 5 a fost şi va rămâne mizeria. Faptul că administraţia condusă de Vanghelie e Cenuşăreasa Capitalei nu mai ţine nici măcar prima pagină a ziarelor.
Între 2004-2007, în sector s-a făcut curăţenie de doar 27 de milioane, în timp ce pentru sectorul 4 (comparabil ca valoare a bugetului acumulat) au fost alocate aproape 100 de milioane. „Nu are cum să dau doar 8 milioane de lei pe salubrizare, cred că e ceva greşit acolo, e mai mult. Dar eu fac curăţenie cu Administraţia Domeniului Public, nu dau 12 sau 14 milioane de euro pentru o firmă cum e Rosal. Şi vă spun eu că nu face curăţenie, eu fac cu două milioane de euro (adică 7 milioane de lei - n.r.)”, s-a enervat primarul când a explicat situaţia sumelor alocate pentru curăţenie în 2006. Atunci, cheltuielile au atins valoarea fabuloasă de 8 milioane, în timp ce sectorul 1 cheltuia 40 de milioane, iar sectorul 3 aproape 48 de milioane.
În timp ce se făcea că nu vede gunoiul din curtea proprie, Vanghelie îşi căsca ochii asupra învăţământului. Analizele arată că aproape 50% din structura de cheltuieli a fost dominată de învăţământ. „Nivelul ridicat de investiţii se datorează atenţiei acordate pentru reparaţii şi investiţii”, se arată în analiză. Investiţiile au fost însă haotice, multe dintre şcolile reparate nu au fost şi consolidate, mulţi bani fiind astfel aruncaţi pe fereastră. S-a ajuns la situaţii în care şcolile ultramoderne sunt în cartiere mizere, cu drumuri neasfaltate sau case fără canalizare. Şi problemele nu contenesc să apară. „Anumite construcţii noi au fost executate fără autorizaţii şi, ca urmare, fac obiectul unor acţiuni în instanţă”, susţin cei de la municipalitate.
Economate şi Vanghelioane
O altă anomalie a sectorului 5 sunt magazinele de tip economat. Dacă celelalte sectoare se luptau să scape de excedentele bugetare, Vanghelie nu ştia cum să cheltuiască mai mulţi bani pentru dezvoltarea acestui tip de comerţ. În perioada 2004-2006, cifrele arată că sectorul 5 a cheltuit 73 de milioane de lei, peste 11% din bugetul cumulat, când pentru dezvoltarea reţelei de canalizare a fost alocat aproape un milion, iar pentru asfaltări, aproape 5 milioane.
Pe lângă economate, Vanghelie „a investit” şi în domeniul „cultură şi culte”, unde a depăşit de aproape 5 ori media municipală, deşi nu are în administrare instituţii de cultură. „Cel mai probabil aceste resurse au fost utilizate pentru organizarea petrecerilor de Revelion şi alte asemenea”, consideră autorii analizei municipale.
Sursa: Evenimentul Zilei, 19 aprilie 2008

George Becali, politicianul cu cele mai multe prezenţe

Preşedintele PNG-CD, George Becali, este cel mai mediatizat om politic, după numărul de prezenţe în emisiunile de ştiri de la posturile TV, se arată într-un raport de monitorizare realizat de CNA.
Conform raportului, întocmit în perioada 1 - 31 martie 2008, în clasamentul prezenţelor în emisiunile de ştiri, după George Becali, pe poziţia secundă se situează George Copos, cu 94 de prezenţe, iar pe poziţia a treia s-a clasat primul-ministru, Călin Popescu Tăriceanu, cu 90 de prezenţe.
Potrivit aceleiaşi monitorizări, dar întocmită după criteriul timpului, George Becali se află pe poziţia a treia (1.653 de secunde), în urma preşedintelui Traian Băsescu (4.270 de secunde) şi a premierului Călin Popescu Tăriceanu (PNL, 1.925 de secunde).

Sursa: adevarul.ro

George Becali nu are contracandidat în parohia lui Marian Vanghelie

Liderul PNG-CD, George Becali, porneşte favorit în cursa pentru câştigarea unuia dintre cele patru mandate de deputat din sectorul 5 al Capitalei. Mişcarea făcută de PNG-CD, şi nu numai, are în vedere spargerea monopolului deţinut de social-democraţii lui Marian Vanghelie în această zonă a Capitalei. În cursa pentru cele patru mandate de deputat şi-au mai arătat interesul liberalii Alina Gorghiu şi Gruia Bumbu, social-democraţii Aura Vasile şi Oana Mizil, fostul subaltern al lui Becali, actualul conservator Corneliu Ciontu, dar şi democrat-liberalul Cristian Rădulescu. Acesta va candida, după toate probabilităţile, pentru un alt colegiu decât cel arondat lui Becali.
„Voi candida în sectorul 5 pentru un mandat de deputat. Să vedem cine are curajul să candideze împotriva lui George Becali. Nu-l sfătuiesc pentru că-l voi spulbera!”, a atenţionat Becali. Deşi, iniţial, opţiunile liderului PNG-CD se îndreptau spre o candidatură în judeţul Ilfov, Becali a fost sfătuit bine. Strategii de campanie a liderului PNG-CD au luat în calcul toate aspectele care îi pot fi favorabile lui Becali. În primul rând mentalitatea şi compoziţia electoratului din sector, notorietatea lui Becali câştigată pe de o parte de faptul că este finanţatorul clubului Steaua, dar şi de ajutoarele pe care le-a dat locuitorilor din sector, inclusiv zona Zăbrăuţi, în momente de restrişte când li s-a întrerupt curentul electric pentru că nu aveau din ce să-l plătească. Un alt argument în sprijinul acestei candidaturi ar putea fi şi faptul că, la nivelul sectorului 5, PNG-CD a obţinut la alegerile locale cel mai mare scor electoral pe capitală, respectiv 13,44%.

Sursa: Gardianul, 27.09.2008